Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την ευλογία του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Ρωγών κ.Φιλοθέου ο Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου Κολοκυνθούς της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών διοργάνωσε Προσκυνηματική Επίσκεψη στον Ναό μας την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 το απόγευμα.

Μετά την δέηση ακολούθησε η προσκύνηση του Τιμίου Λειψάνου του Αγίου μας ενώ στους συμμετέχοντες άνδρες δόθηκε η ευκαιρία του να εισέλθουν στο Ι.Βήμα και να χαιρετήσουν την Εικόνα της Γεροντίσσης.Τους  προσκυνητές συνόδευε ο εκ των Εφημερίων  Νεοχειροτονηθείς από τα Χέρια του Θεοφιλεστάτου Πανοσιολ.Ιερομόναχος π.Φιλάρετος Χρηστικός.

Το κέρασμα δόθηκε στο προαύλιο του Ναού επειδή ο χρόνος πίεζε και έπρεπε να φύγουν για την Ιερά Μονή Οσίου Ιερωνύμου Αμπελοχωρίου.