Αρχική » Ενοριακά Νέα

Κάτω από βροντές και αστραπές καθώς και με δυνατή βροχή τελέσθηκε την Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019 η Επετειακή Ευχαριστήριος Αγρυπνία για την έλευση του Σεπτού Λειψάνου του Οσιομάρτυρος και Αιματοβλύτου Αγίου Νικολάου του Νέου δια των Χειρών της Γεροντίσσης Ευπραξίας Καθηγουμένης της Ι.Μονής Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Μαζαρακίου Βαγίων.

Οι πολύ κακές καιρικές συνθήκες δεν εμπόδισαν τους πολλούς φιλακόλουθους πιστούς να προσέλθουν και να χαρούν την κατανυκτική και ταυτόχρονα ευφρόσυνη Λατρευτική Σύναξη κατά την οποία οι Ιεροψάλτες μας Ηρακλής Ασήμου,Δημήτριος Τζαφέρης και ο φιλοξενούμενος μας  Βασίλειος Ασήμου έψαλαν με κέφι και μεράκι την ειδική Ακολουθία της ελεύεως και ενθρονίσεως του Ιερού λειψάνου που συνέταξε πρό ετών η Γερόντισσα Ισιδώρα απο τα Μέγαρα.

Τέτοια ήταν η ατμόσφαιρα σύμφωνα με την καρδιακή κατάθεση συμπροσευχομένου ώστε αισθανόμασταν ότι πανηγυρίζαμε τον Πασχαλινό και Ανοιξιάτικο Άγιο Νικόλα μας.