"Γνώρισμα των ευσεβών είναι να δίνουν στον καθένα που ζητάει. Των ευσεβέστερων και σε εκείνον που δε ζητάει. Αλλά το να μη διεκδικεί κάποιος αυτό που του αφαίρεσαν, και μάλιστα όταν έχει τη δύναμη, ε... αυτό είναι γνώρισμα μόνο των αγίων". Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Γίνε χαζός…Θες να γίνεις άνθρωπος χαρούμενος;Γίνε πρώτα άνθρωπος χαζός. Θες να γίνεις άνθρωπος ελεύθερος;Γίνε πρώτα άνθρωπος χαζός. Σταύρωσε τον εγωισμό σου. Σταύρωσε τον λογισμό σου. Σταύρωσε τις όποιες βεβαιότητες. Σταύρωσε τις ‘’ιδεολογίες’’ σου. Σταύρωσε όλα αυτά που σε κρατάν δεμένο.Στα λόγια των ανθρώπων μην δίνεις σημασία. Οι προσβολές τους, από το ένα αυτί να μπαίνουν και να βγαίνουν από το άλλο.

Κοίτα το σήμερα. Κάνε ότι καλύτερο μπορείς και άσε το αύριο στο Θεό. Μη μεριμνάς.Μη κρίνεις κανέναν. Δεν είναι δουλειά δική σου.Μην κατηγορείς. Κανένας δε σε έχει βάλει δικαστή.Συγχώρα. Όσο πιο πολύ και όσους πιο πολλούς μπορείς.

Γίνε χαζός.Εκούσια.Σαν ένα μικρό παιδί.Έτσι θα γίνεις άνθρωπος ελεύθερος, άνθρωπος ευτυχισμένος…

Ελευθεριάδης Γ. Ελευθέριος

Ψυχολόγος M.Sc.