Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων επίσκοπος Αλεξανδρείας ανήκει σε μια μεγάλη σειρά Αγίων που δίπλα στο όνομα τους τοποθετείται από την Εκκλησία ένα επίθετο. Στον Άγιο Ιωάννη ταίριαξε η λέξη: Ελεήμων!

Ο Άγιος είχε τεράστια περιουσία και έκανε τέτοια διαχείριση προς τους φτωχούς ώστε ακόμα και οι ειδωλολάτρες τον σέβονταν γι' αυτή τη φιλάνθρωπη διάθεση.

Η ερώτηση προς όλους είναι: Άραγε πλάι στο όνομα το δικό μας τί επίθετο θα μπορούσε να βάλει η Εκκλησία; Η όποια απάντηση, ας γίνει αφορμή προβληματισμού.

π.Σπ.Ραπτ.