Στην Δευτέρα Παρουσία του Χριστού οι δίκαιοι θα εκπλαγούν, αλλά το ίδιο και οι αμαρτωλοί θα εκπλαγούν. Οι μεν γιατί δεν ανέμεναν να σωθούν, οι δε γιατί δεν ανέμεναν να καταδικασθούν. Αγίου Σωφρονίου του Έσσεξ.

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων επίσκοπος Αλεξανδρείας ανήκει σε μια μεγάλη σειρά Αγίων που δίπλα στο όνομα τους τοποθετείται από την Εκκλησία ένα επίθετο. Στον Άγιο Ιωάννη ταίριαξε η λέξη: Ελεήμων!

Ο Άγιος είχε τεράστια περιουσία και έκανε τέτοια διαχείριση προς τους φτωχούς ώστε ακόμα και οι ειδωλολάτρες τον σέβονταν γι' αυτή τη φιλάνθρωπη διάθεση.

Η ερώτηση προς όλους είναι: Άραγε πλάι στο όνομα το δικό μας τί επίθετο θα μπορούσε να βάλει η Εκκλησία; Η όποια απάντηση, ας γίνει αφορμή προβληματισμού.

π.Σπ.Ραπτ.