Δάνεισε κι εσύ δυο ώρες στο Θεό, πηγαίνοντας στην εκκλησία, και θα φέρεις στο σπίτι σου κέρδη αμέτρητων ημερών. Αν όμως δεν δέχεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο, σκέψου μήπως μ’ αυτή σου τη στάση χάσεις κόπους πολλών ετών. Γιατί ο Θεός, όταν περιφρονείται, γνωρίζει να σκορπίζει τα χρήματα που συγκεντρώνεις με την εργασία της Κυριακής (Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος ).

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Να πονάμε για την εκκλησία. Να την αγαπάμε πολύ. Να μη δεχόμαστε να κατακρίνουν τους αντιπροσώπους της. Όλοι είμαστε εκκλησία . Όσοι κατηγορούν την εκκλησία για τα λάθη των εκπροσώπων της, με  σκοπό δήθεν να βοηθήσουν για τη διόρθωση , κάνουν μεγάλο λάθος .

Αυτοί δεν αγαπούν την εκκλησία . Ούτε βέβαια , τον Χριστό . Τότε αγαπάμε την εκκλησία , όταν με την  προσευχή  μας αγκαλιάζουμε κάθε μέλος της και κάνουμε ότι κάνει ο Χριστός . Θυσιαζομαστε, αγρυπνουμε, κάνομε το παν , όπως Εκείνος , ο Οποίος ''λοιδορούμενος ουκ άντε λοιδορεί, πάσχων ουκ ηπειλει''. Α' Πετρ.2,23

Aγ. Πορφυρίου