Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Παράδοση... Σύμφωνα με την ετυμολογία της, Παράδοση δεν είναι ότι παραλαμβάνει κανείς ( αλλιώς θα λεγόταν παραλαβή ) αλλά ότι θα παραδώσει ( απ το ρήμα παραδίδωμι ). Παράδοση είναι η ζωντανή φωνή των κεκοιμημένων. Δεν είναι στροφή προς το παρελθόν, αλλά τροφή για το μέλλον.

Η Νέα Εποχή της καλοπέρασης, της υλοφροσύνης, θέλει τη ζωή μας να μοιράζεται μεταξύ δύο συσκευών : της τηλεόρασης και του ψυγείου. Να βλέπουμε τι φάμε και να τρώμε βλέποντας. Γι αυτό και μας ονομάζουν καταναλωτές κι όχι πολίτες. Καταναλωτές είναι τα ζώα.

Φορτωθήκαμε σφουγγάρια, είχαμε τζιβαιρικόν πολυτίμητον και πήραμε ασκιά γιομάτα αέρα και κούφια καρύδια όπως θα έλεγε ο Μακρυγιάννης. Ολα τα έθνη για να προοδεύσουν πρέπει να βαδίσουν εμπρός πλην του Ελληνικού που πρέπει να στραφεί πίσω.. στα αθάνατα νάματα της παραδόσεώς μας.

Δημήτριος Νατσιός Δάσκαλος - Θεολόγος