Ήταν Κυριακή και έφθασα στο Ναό. Άρχισα να τελώ την προσκομιδή. Μια ιδιαίτερη ακολουθία για τους ιερείς. Έφθασε και η ώρα της μνημόνευσης των ονομάτων. Στα χαρτάκια που είχαν φέρει οι πιστοί υπήρχε και ένα που ξεχώριζε."Υπέρ υγείας" Δημητρίου και σε παρένθεση (Νέος,βαριά άρρωστος). Σ'ένα άλλο έγραφε: "Υπέρ αναπαύσεως Γεωργίου. (μνημόσυνο) Ένας ενορίτης μπήκε στο ιερό να αφήσει το πρόσφορο και μου είπε να ευχηθώ για τη σύζυγό του γιατί σε λίγες ώρες θα γεννούσε.Ένα από τα παιδιά του Ιερού μου είπε, ότι η μητέρα του αναγκάστηκε να καταλήξει στο νοσοκομείο για μια σοβαρή ίωση.

Μνημόνευσα και ένα ζευγάρι που το προηγούμενο βράδυ είχαν τελέσει το γάμο τους. Μνημόνευσα τους γνωστούς και θυμήθηκα πολλές ξεχωριστές χαρές για πολλούς και ιδιαίτερα δύσκολα για άλλους.Τελευταία μνημόνευσα τον εαυτό μου.Τελείωσα την προσκομιδή.Σκέπασα τα Τίμια Δώρα και κάθησα απέναντι τους και σκέφθηκα. Τί δώρο έχουμε! Έναν Θεό που δίνει στον καθένα, ό,τι ξεχωριστό ποθεί.

"Κατά την εκάστου ιδίαν χρείαν"(!) Ο,τι ξεχωριστό θα ζητήσουμε, ο Θεός όλα θα τα φροντίσει. Και η Κυριακή θα έχει την ιδιαίτερη Χάρη να ξεχωρίζει, ως η ημέρα που μιλά ο Κύριος σε κάθε ψυχή. Γι' αυτό και μετρούμε τις ώρες να ανέβουμε τα σκαλοπάτια του Ναού!

π.Σ