Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Πόσο εύκολα επαναλαμβάνεται η φράση: σ' αγαπώ! Πόσο εύκολα την γράφουμε και τη στέλνουμε σε μήνυμα! Πόσο την αναζητούμε καθημερινά! Εντούτοις αγαπά αληθινά και έχει δικαίωμα να προσφέρει και να προφέρει αυτή τη λέξη όποιος την έχει στο κατάλληλο ύψος της.

Ποιος αγάπησε χωρίς προϋποθέσεις;Ποιος συγχώρησε χωρίς εξηγήσεις; Ποιος έδωσε ό,τι πολυτιμότερο για να ζούμε;

Ο Κύριός μας. Αυτόν τον Χριστό θα μιμηθούμε για την αγάπη. Πόσες φορές βάλαμε στη ζυγαριά δύο ανθρώπινες αγάπες και δικαιωθήκαμε.. Ότι δήθεν αγαπούμε περισσότερο. Εάν βάλουμε στη ζυγαριά τη δική μας αγάπη και την αγάπη του Θεού μάλλον θα ψάχνουμε σημείο να κρυφτούμε. Συνεχίζει να μας αγαπά όταν εμείς απρόσεχτα κοιτάμε. Απρόσεχτα μιλάμε. Απρόσεχτα σκεπτόμαστε. Απρόσεχτα ονειρευόμαστε.

Και Εκείνος συνεχίζει να μας ευεργετεί. Αλήθεια πόσο διαφορετικά θα κυλούσε η ζωή μας εάν πρότυπο αγάπης ήταν ο Χριστός και όχι ο φίλος ή ο άνθρωπός μας; Έτσι και αλλιώς αυτό δε λέμε και στα παιδιά μας. Το γνήσιο να κοιτούν! Έτσι να μάθουμε και εμείς. Και να είμαστε βέβαιοι ότι θα συνεχίσουμε να γράφουμε το σ'αγαπώ αλλά θα είναι γραμμένο αληθινά.

π.Σ