Όταν μια πόρτα κλείνει, μια άλλη ανοίγει, αλλά συχνά κοιτάμε την κλειστή πόρτα δυστυχώς τόσο πολύ, ώστε να μην βλέπουμε τις πόρτες που έχουν ανοίξει για εμάς. Alexander Graham Bell

Όταν ο Κύριος ανέβηκε στο Σταυρό οι σταυρωτές του έλεγαν: "Εάν είσαι ο Υιός του Θεού, κατέβα από το Σταυρό και θα πιστέψουμε" Εκείνος όμως, αν και μπορούσε να το κάνει, δεν το έπραξε. Γιατί;

Από το Σταυρό δεν κατεβαίνεις, αλλά σε κατεβάζουν. "Αποκαθήλωσή" (Αγ. Ιωάννης Χρυσόστομος)Πάνω σ' αυτή τη σκέψη του Αγίου, ας σκεφθούμε όλοι μας αυτά τα δύσκολα της ζωής μας. Τα δύσκολα πρόσωπα, που αλλοιώνουν το δικό μας. Τα δύσκολα λόγια, που ματώνουν την ψυχή μας. Τα ποικίλα αδιέξοδα, που διαλύουν την ύπαρξή μας.

Σαν καρφιά κρατούν την ψυχή μας. Και πρέπει να τα κρατήσουμε εκεί, γιατί πρέπει να τελειώσουν, όταν θέλει ο Θεός και όχι όταν θέλουμε εμείς.