Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Όταν ο Κύριος ανέβηκε στο Σταυρό οι σταυρωτές του έλεγαν: "Εάν είσαι ο Υιός του Θεού, κατέβα από το Σταυρό και θα πιστέψουμε" Εκείνος όμως, αν και μπορούσε να το κάνει, δεν το έπραξε. Γιατί;

Από το Σταυρό δεν κατεβαίνεις, αλλά σε κατεβάζουν. "Αποκαθήλωσή" (Αγ. Ιωάννης Χρυσόστομος)Πάνω σ' αυτή τη σκέψη του Αγίου, ας σκεφθούμε όλοι μας αυτά τα δύσκολα της ζωής μας. Τα δύσκολα πρόσωπα, που αλλοιώνουν το δικό μας. Τα δύσκολα λόγια, που ματώνουν την ψυχή μας. Τα ποικίλα αδιέξοδα, που διαλύουν την ύπαρξή μας.

Σαν καρφιά κρατούν την ψυχή μας. Και πρέπει να τα κρατήσουμε εκεί, γιατί πρέπει να τελειώσουν, όταν θέλει ο Θεός και όχι όταν θέλουμε εμείς.