Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Γιατί ο Κάιν και ο Λάμεχ που διέπραξαν φόνο δεν τιμωρήθηκαν με τον ίδιο τρόπο; (Γεν. 4,1-18) Γιατί ο ένας τιμωρήθηκε και ο άλλος συγχωρήθηκε; Επειδή ο πρώτος και όταν ελέγχθηκε το αρνήθηκε, ενώ ο άλλος, αν και δεν ελέγχθηκε, ομολόγησε.

Αν και βέβαια οι αμαρτίες τους είναι ίδιες, όμως η μετά την αμαρτία στάση τους δεν είναι ίδια. Υπάρχει θεία εντολή η οποία προστάζει "Να ομολογείς συ πρώτος τις αμαρτίες σου, για να δικαιωθείς" (Ησ. 43,26).

Επομένως, ας φροντίζουμε κατά κύριο λόγο να μην αμαρτάνουμε, εάν όμως αμαρτήσουμε, να μην κάνουμε φοβερώτερη την τιμωρία για τον εαυτό μας με την άρνησή μας.

Όσιος Ισίδωρος Πηλουσιώτης