Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πόσο μοναδική είναι η Κυριακή (που μας πέρασε) όταν μαζί με τον Κύριο εορτάζει και η Μητέρα Του!

Πόσο πρέπει να χαιρόμαστε καθώς σήμερα η Εκκλησία θυμάται τη Γέννησή της.Άραγε έχουμε σκεφθεί, τί σημαίνει αυτή η Γέννηση!

Κάποια στιγμή, λέει το Ευαγγέλιο, καθώς μιλούσε ο Κύριος, μια γυναίκα από το πλήθος, με μεγάλη φωνή είπε: "Μακαρία η κοιλία η βαστάσασά σε".

Είναι τρισευτυχισμένη η Μητέρα που σε γέννησε. Και εμείς σήμερα "πλατύνουμε" το στόμα μας για την Παναγία.

Αγαπητοί μου, Όταν αγγίζουμε τη σαρκική μάνα μας, λέμε.. "..έδωσες το αίμα σου και ζώ..." Όταν αγγίζουμε την εικόνα της Παναγίας, να λέμε: "..Έδωσες το Αίμα Σου στον Χριστό μου και θα ζήσω αιώνια.."Γι' γι'αυτό  όλα  είναι γιορτινά. Και Κυριακή και Παναγία!

Δ.