1. Πολλά στη φύση θαύμασα σε νέους και σε γέρους, μα πιο πολύ εθαύμασα αυτούς τους .

2. Μία ζωή στη στέρηση τη φύση να νικήσουν, το πνεύμα να ‘ναι δυνατό να μη φιλονικήσουν.

3. Μία ζωή ασκητική, χάρη να προσελκύσουν, η φύση τους πνευματική, τα πάθη να νικήσουν.

4. Τιμές και δόξες ολ’ αυτά, είναι μια απαξία. Μόνο η αγάπη του Χριστού έχει τη σημασία.

5. Ξυπνάνε πριν τη χαραυγή, δεν ξέρουν απληστία. Προστάτης τους η προσευχή, η ευγενής νηστεία.

6. Το σώμα πάντοτε ορθό, τείνει προς τον ουρανό. Υπακοή για τον . Πού στιγμή για χωρατό;

7. Λαμποκοπούν απλότητα, αστράφτουν μεγαλείο. Για χάρη τους εκάθισα και πάλι στο θρανίο.

8. Χαρά αιώνια μπροστά, πίσω όλη η πίκρα. Να τρίζουνε και τα οστά που ψάχνουνε για λύτρα.

9. Μειδίαμα παρηγοριάς και αισιοδοξίας, μη γίνει έρμαιο ο νους της κάθε φαντασίας.

10. Μα η υπέρτατη ευχή που λένε με το στόμα, είναι , καλό παράδεισο, σα μπούμε μεσ’ στο χώμα.

Βήμα Ορθοδοξίας