Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Έχεις λαμβάνειν από τον Θεό, όταν αφήνεις να αδικείσαι. Να συγχωρείς, ωστόσο, με αγάπη και πραότητα, όχι να το κάνεις αυτό εφαρμόζοντας μια άψυχη τακτική τάχα ταπεινώσεως και περιφρονήσεως του αδελφού, αφ’ υψηλού δηλαδή αντιμετωπίσεως του άλλου.
Η επίσκεψη του Θεού εν ράβδω, όσο κι αν είναι ζόρικη, αν επιτρέπεται να το πούμε έτσι, όσο κι αν πονάει, όσο κι αν στοιχίζει, όσο κι αν μπορεί να μη νιώσεις ποτέ στη ζωή σου τόσο πόνο την κάθε φορά που σε επισκέπτεται ο Θεός, ωστόσο δεν φέρνει τρόμο, δεν φέρνει ταραχή, δεν φέρνει ανησυχία. Φέρνει μια γλυκύτητα, μια ανάπαυση, μια ειρήνη, μια χαρά, φέρνει μια ελπίδα η επίσκεψη του Θεού.
Θεέ μου, συγχώρησε τον αδελφό και δώσε του όλα τα καλά στη γη και στον ουρανό και βάλε πρώτα αυτόν στον παράδεισο και ύστερα εμένα.

π. Σ.Κ.