Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Νά προσέξεις νά μείνεις στή θέση σου καί νά μήν ἀφήσεις νά εἰσχωρήσει μέσα σου ψυχρότητα ἤ ἀντιπάθεια, ἅμα σέ λυπήσει κάποιος καί σέ ταράξει, ἀκόμα καί ἄν ἔχεις δίκαιο. Τοῦτα εἶναι παθήματα πού γίνονται μαθήματα καί καταλαβαίνεις ἄν προοδεύεις στήν πνευματική ζωή. Μήν περιμένουμε λουκούμια...

χριστιανός μοιάζει μέ τόν μαθητή πού μελετᾶ καί δίνει ἐξετάσεις. Ἔ, δίχως νά δοκιμαστοῦμε... Τρέχω, τρέχω καί νομίζω ὅτι πάω καλά μόνος μου. Νά ἔρθουν καί ἄλλοι ἀγωνιστές, νά γίνουν ἀγῶνες, νά δοῦμε... Ὁ καλός χριστιανός στίς δοκιμασίες ἐξετάζεται.

Γέροντος Παναῆ ἐκ Λύσης
Επιμέλεια: Δ.Τ