Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Όταν γιορτάζει ο Άγιος του ονόματός σου, δεν πρέπει να νοιώθεις άσχημα που εσύ δεν είσαι σαν κι αυτόν. Αυτό είναι ενοχή. Τον αγαπάς και χαίρεσαι που ένας άνθρωπος του Θεού βίωσε σε τέτοια επίπεδα την Χάρη και την δωρεά του Χριστού. Η μίμηση της ζωής των Αγίων δεν είναι απομίμηση, δηλαδή επανάληψη ενός βίου, αλλά μια μελέτη πάνω στην τέχνη της εν Χριστώ ζωής.
Στο Άγιο Πνεύμα δεν αρέσει η επανάληψη αλλά η πρωτοτυπία, γι’ αυτό ανοίγει πάντα νέους δρόμους για την συνάντηση με τον Θεό Πατέρα. Η προσευχή μας πρέπει να κατευθύνεται στο να μας δώσει ο Θεός μιαν εσωτερική διαύγεια για να βλέπουμε τη σημάδια προς την οδό της συνάντησης. Γιατί ο δρόμος είναι ένας και μοναδικός.

π. Λίβυος