Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή των Μυροφόρων 12 Μαίου 2019 η Ενορία μας ακολουθώντας παράδοση των τελευταίων χρόνων διοργανώνει την εκδήλωση ''Το τσούγκρισμα του κόκκινου αυγού''. Μετά την Θεία Λειτουργία στις 11.30 π.μ θα αναχωρήσουμε για το Μοσχοχώρι Λαμίας όπου μας αναμένει ο Αιδεσιμ.π.Ανδρέας Ιω.Κόλλιας με τις συνεργάτιδες του .

Θα προσκυνήσουμε στον Ιερό Ναό της Αγίας Παρασκευής, θα γευματίσουμε, θα διασκεδάσουμε και το απόγευμα αφού προσκυνήσουμε στην Ι.Μονή Μεταμορφώσεως Καμένων Βούρλων θα πάρουμε τον καφέ, το αναψυκτικό η τους λουκουμάδες (γιατί όχι και το παγωτό) στην παραλία των Καμένων Βούρλων.

Σας περιμένουμε να τσουγκρίσουμε τα Πασχαλινά μας αυγά και να ανταλλάξουμε τον Αναστάσιμο Χαιρετισμό.

Εκ του Ι.Ναού