Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Η τελευταία απογευματινή Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία της Τετάρτης 17 Απριλίου 2019 τελέσθηκε στις 3.00  το μεσημέρι  ώρα που τελείται στο Άγιον Όρος και σε πολλά Μοναστικά Καθιδρύματα.

Ενώσαμε τις ταπεινές μας προσευχές με τους  αγωνιζόμενους Πατέρες και τις Μητέρες και νοερώς λάβαμε την ευχή τους. Μετά την Ακολουθία ανεβήκαμε στο  φιλόξενο αρχονταρίκι μας και απολάυσαμε το λιτό αλλά με πολλή αγάπη παρατιθέμενο αλάδωτο γεύμα. Εκεί ακούσαμε λόγους επίκαιρους για τις Άγιες ημέρες που συν Θεώ αναμένουμε.