Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τελέσαμε την καθιερωμένη Αγρυπνία για τον Ακάθιστο Ύμνο της Παναγίας μας την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019 με την συμμετοχή πάρα πολλών Θεοτοκόφιλων πιστών οι οποίοι προσήλθαν για να αφιερώσουν λίγη από την νυκτερινή τους ανάπαυση  στην Λατρεία του Θεού και στην Τιμή της  Υπερμάχου Στρατηγού τους Ευσεβούς Γένους μας. Κατά το έθος η τέταρτη Στάση των Χαιρετισμών  προσφέρθηκε εντός του Ιερού Βήματος ενώπιον του αντιγράφου της θαυματουργού Εικόνος της Γεροντίσσης. Μετά την Λατρεία ακολούθησε Τράπεζα στο Αρχονταρίκι μας.