«Ὦ Παρθένε θεία καί τῶρα οὐράνια! Πῶς νά σέ δοξάσω; Μετάδωσε λοιπόν πλούσια στόν λαό σου, σ’ αὐτόν τόν κλῆρο σου, τό ἔλεός σου καί τά χαρίσματά σου, ὦ Δέσποινα. Δῶσε λύση τῶν δεινῶν πού μᾶς κατέχουν. Βλέπεις ἀπό πόσα καί ποία δεινά κατρυχόμαστε, καί δικά μας καί ξένα καί τά ἐξωτερικά καί τά ἐσωτερικά. Φέρε τήν βοήθεια καί θεραπεία σου ὡς ἀντίμετρο στά πάθη μας, κατανέμοντας καί στίς ψυχές καί στα σώματα πλούσια τήν χάρι σου καί ἀξίωσέ μας νά δοξάζουμε τόν προαιώνιο Λόγο πού σαρκώθηκε ἀπό σένα γιά μᾶς μαζί μέ τόν ἄναρχο Πατέρα Του καί τό Ζωοποιό Πνεῦμα, τώρα καί πάντοτε καί στούς ἀτέλειωτους αἰῶνες. Ἀμήν».

Άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς