Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Το ευαγγελικό ανάγνωσμα της Κυριακής που μας πέρασε  περιγράφει τη συνάντηση του Χριστού με τους δύο δαιμονιζόμενους στη χώρα των Γεργεσηνών. Η συνάντηση αυτή του Χριστού είναι μια αποκάλυψη της δυνάμεως του Χριστού. Η παράκληση των δαιμόνων να μην τους βασανίσει, προέρχεται από την επίγνωση του αγεφύρωτου χάσματος μεταξύ Αυτού και των δαιμόνων. Η πανίσχυρη χάρη του Κυρίου τους έκανε να φλογίζονται και να μην αντέχουν την παρουσία Του, αφού η χάρις του Κυρίου αφανίζει το καταστρεπτικό έργο του διαβόλου.

Η προσβολή και η προσπάθεια του διαβόλου να παρασύρει τον άνθρωπο στα πάθη γίνεται σταδιακά. Μα η απαρχή γίνεται με το να κατορθώσει να τον βγάλει από την λατρευτική ζωή της Εκκλησίας. Όταν οι χριστιανοί συνάγονται στην Εκκλησία, γράφει ο άγιος Ιγνάτιος ο Θεοφόρος, για να μετάσχουν στο μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας, συντρίβονται οι δαιμονικές δυνάμεις και αυτό σημαίνει ότι η αγάπη του Θεού διατηρεί τον άνθρωπο μακριά από κάθε δαιμονική επιρροή. «Όπου δεν είναι ο Χριστός, είναι οι δαίμονες, και εκεί που είναι οι δαίμονες οι ορθοί λογισμοί διαφθείρονται και διαστρέφονται».

Ανήκουμε στην Εκκλησία του Χριστού και εισερχόμεθα σε αυτήν για να θεραπευθούμε και να σωθούμε. Μπορεί να μην έχουμε οι περισσότεροι καταληφθεί εμφανώς από πονηρή ενέργεια, όπως οι δαιμονιζόμενοι των Γεργεσηνών, αλλά τα διάφορα πάθη μας καλλιεργούμενα υπό του πονηρού μας ταλαιπωρούν πάρα πολύ και μας κάνουν να έχουμε «δαιμονώσα» ψυχή. Οι φιλάργυροι, ο αιρετικοί, οι φίλαυτοι, οι υπερήφανοι πειράζονται από τον πονηρό που βρίσκει πρόσφορο πεδίο δράσης στο νου και στην καρδιά τους.

Ο Χριστός, όμως, ήλθε για να καταργήσει το κράτος του διαβόλου. Αλλά δεν μας άφησε ως όπλο τα ξεματιάσματα και τα ξόρκια. Μας άφησε ανίκητο όπλο εναντίον του διαβόλου τον Τίμιο Σταυρό Του, τα Μυστήρια της Εκκλησίας μα πάνω από όλα το Τίμιο Σώμα Του και το Ζωοποιό Αίμα Του, το οποίο έχουμε τη δυνατότητα να κοινωνούμε σε κάθε Θεία Λειτουργία. Ας αγαπήσουμε τον Χριστό και ας έχουμε ζωντανή σχέση μαζί Του.