Αρχική » Ενοριακά Νέα

Eoρτάσαμε και φέτος το ''Δεύτερο Πάσχα της Ενορίας  μας '' την Αναστάσιμη και Ανοιξιάτικη Μνήμη του Οσιομάρτυρος Αγίου Νικολάου του Νέου του Αιματοβλύτου στις 8 και 9 Μαίου 2018.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα την παραμονή της Εορτής τελέσθηκε Μέγας Εσπερινός με αρτοκλασία και Θείο Κήρυγμα ενώ ανήμερα του Αγίου τελέσθηκε Ιερατικό Συλλείτουργο προεξάρχοντος του Ιεροκήρυκος του Πολεμικού Ναυτικού  και Aντισυνταγματάρχου Παν.Αρχιμ.π.Αλεξίου Ιστρατόγλου ο οποίος  κήρυξε τον Θείο λόγο τόσο στον Εσπερινό όσο και στην Θ.Λειτουργία.

Το απόγευμα μετά την Παράκληση και τα Εγκώμια στον Ένδοξο Αθλητή της Πιστεως  μας ακολούθησε η Λιτάνευση του Ι.Λειψάνου και της Εικόνος Του προεξάρχοντος του Σεβ.Ποιμανάρχου μας κ.Γεωργίου ο οποίος δίδαξε τους πιστούς λαμβάνοντας αφορμή από ένα τροπάριο της Πρακλήσεως του Αγίου μας.

Στις Ι.Ακολουθίες συμμετείχαν πολλοί Κληρικοί της Επαρχίας μας και απο την Ι.Μητρόπολη Χαλκίδος, εκπρόσωποι του Κοινοβουλίου,της Περιφέρειας ,του Δήμου,του Στρατού,της Αεροπορίας,της Αστυνομίας, Συλλόγων και πλήθος φιλόθεων και φιλάγιων πιστών που προσήλθαν να λάβουν την Ευλογία του Αγίου και να αιτηθούν των πρεσβειών Του.

Ας ευχηθούμε  ο  Αναστάσιμος και Ανοιξιάτικος  Αθλητής του Χριστού  να απλώνει τον  ματωμένο του χιτώνα ,να σκεπάζει όλους μας  και να μας δίνει την χάρη και την ευλογία να διατηρούμε την Αναστάσιμη χαρά  στις καρδιές μας αλλά και την διαρκή επιθυμία  να είμαστε και να παραμένουμε   Ζωντανά μέλη της Εκκλησίας του Σταυρού και  της Αναστάσεως.