κανα μιά λίστα γιά νά μήν ξεχνῶ κάθε βράδυ στίς προσευχές μου τούς ἀδελφούς γιά τούς ὁποίους πρέπει νά κάνω Σταυρό. Καθώς λόγω ἡλικίας τά προβλήματα τῆς ὑγείας εἶναι ἀλλεπάλληλα, εἶναι πολλοί γιά τούς ὁποίους πρέπει νά παρακαλῶ τόν Κύριο καί μετά γιά τόν ἑαυτόν μου. Ἀλλά στούς δίσεκτους καί ἄχαρους καιρούς πού ζοῦμε μιά λίστα Σταυροῦ θαρρῶ πώς πρέπει νά κάνουμε ὅλοι οἱ πιστοί.

Γιά τούς ἀνέργους, γιά τούς ἀπογοητευμένους μέ τήν οἰκογένειά τους πού ἀφοῦ ἔσπειραν κόπους καί θυσίες θέρισαν θύελλες ἀχαριστιῶν, γιά τά παιδιά πού χάνονται σέ δρόμους χωρίς ἐπιστροφή, καί γιά τόσους καί τόσους ἄλλους καημούς.

Ὁπωσδήποτε μέ ὅλες τίς δυνάμεις καί τίς δυνατότητες πού διαθέτουμε θά βοηθήσουμε ποικιλοτρόπως καί ὅσο εἶναι δυνατόν, ἀλλά καί κάθε βράδυ ἀνελλιπῶς, ἄς κάνουμε Σταυρό ὑπέρ τῶν ἀδελφῶν.

Κλειώ-Σταυρούλα Κουράση