Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ένα μεγάλο λάθος που κάνουμε είναι ότι ταυτίζουμε τον παπά με τον “εκπρόσώπο του Θεού στη γη”, λες κι ο Θεός έχει ανάγκη να εκπροσωπείται από 'μας τσ' ανθρώπους, λες κι ο Θεός είναι κανας πρωθυπουργός που στέλνει τους βουλευτάδες-παπάδες να Τον εκπροσωπούνε, εκεί που δε μπορεί να παραστεί ο ίδιος λόγω φόρτου εργασίας...!

Ο Μ. Βασίλειος λέει ότι δουλιά του παπά είναι μια: να διδάσκει τον λαό τι να πιστεύει και πως να προσεύχεται.

Ο παπάς είναι μέρος του λαού και προέρχεται ακριβώς απ' την ίδια κοινωνία με τους άλλους. Ο παπάς λοιπόν δεν εκπροσωπεί τον Θεό.

Ο παπάς εκπροσωπεί τον λαό στον Θεό, κάνει δηλαδή, ακριβώς το αντίθετο. Ο Θεός μόνος Του σπέρνει και μονάχος Του θερίζει. Αν περίμενε από 'μας; Τα χωράφια θα 'χαν γίνει χέρσα...

Ιάσων Ιερομ