Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Σήμερα η Εκκλησία τιμά την μνήμη του αγίου Ιερομάρτυρος Πατρικίου, Επισκόπου Προύσης. Από το μαρτύριο του αγίου χαρακτηριστικός είναι ο διάλογος μεταξύ του ειδωλολάτρου άρχοντος της πόλεως και του Επισκόπου.

Είπεν ο άρχων· "Πόσο μας αγαπούν και μας ευεργετούν οι θεοί! Μαζί με τα άλλα αγαθά μας έδωκαν και τα θερμά και ιαματικά νερά της πόλεώς μας".

Και του απάντησεν ο Επίσκοπος· "Αλήθεια, ευεργετικά και ιαματικά είναι τα νερά της πόλεώς μας, μα δεν μας τα έδωκαν τα είδωλα, που τα έφτειαξαν τα χέρια των ανθρώπων, αλλά ο μόνος αληθινός Θεός, εκείνος που εδημιούργησεν όλον τον κόσμο...".

Και σήμερα πολλοί, θαυμάζουν τα έργα της φύσεως, τις προόδους των Επιστημών και τα κατορθώματα της Τεχνικής και ξεχνούν ότι πίσω απ' όλα αυτά είναι η δύναμη και η σοφία του Θεού. "Πας γαρ οίκος κατασκευάζεται υπό τινος, ο δε τα πάντα κατασκευάσας Θεός".

Μικρός Συναξαριστής