Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Όταν μελετούμε τον βίο και την πολιτεία των Πατέρων και Αγίων της Εκκλησίας, όπως του αγίου Ευσταθίου Επισκόπου Αντιοχείας, του οποίου σήμερα η Εκκλησία τιμά την μνήμη, βλέπομε να εκπληρώνεται σ' αυτούς ο λόγος του αποστόλου Παύλου· "Πάντες οι θέλοντες ευσεβώς ζην εν Χριστώ Ιησού διωχθήσονται".

Η ευσέβεια και η αρετή γεννούν την αντίδραση και προκαλούν τον πόλεμο της κακίας και κάνουν τη ζωή των Αγίων πολύ δύσκολη, μέσα σε συκοφαντίες και διώξεις. Μα εδώ ακριβώς είναι το σημείο, που δοκιμάζεται η πίστη και διαλάμπει η υπομονή των Αγίων. Κι όταν συκοφαντούνται κι όταν διώκιωνται, δεν αποθαρρύνονται, δεν κάμπτονται και δεν συνθηκολογούν με την κακία.

Χαίρουν μάλλον, κατά τον λόγο του Χριστού· "Μακάριοί εστε, όταν ονειδίσωσιν υμάς... χαίρετε και αγαλλιάσθε...". Στο τέλος, σαν επιβράβευση του Θεού, λάμπει πάντα η αρετή των Αγίων.

Μικρός Συναξαριστής