Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Είναι σωτήρια η υπακοή. O Κύριος και Θεός μας, πριν δυο χιλιετίες περίπου, «εταπείνωσεν εαυτόν γενόμενος υπήκοος μέχρι θανάτου»(Φιλ. 2, 8)! Αποτελούμε μια ευλογημένη κοινωνία Θεού. Μια κοινότητα πορευομένη προς την αιωνιότητα. H ενορία μας υπάρχει με σκοπό να οδηγούμαστε, μέσω της Κατήχησης και της Αγάπης, στο Ιερό Δισκοπότηρο, στη Θεία Μετάληψη, στο Χριστό.O Χριστός σώζει.

H Κυριακάτικη Θεία Λειτουργία και η κάθε Θεία Λειτουργία, είναι ό,τι πιο υψηλό μαςεπιφυλάσσει η αγάπη του Θεού!M’ αυτήν την πράξη η ενορία μας ευλογείται και ανακαινίζεται, συνεχίζει την ενότητα και την αγάπη, αφού μέσα σ’ όλους μας ρέει το Αίμα Εκείνου και η Χάρη του Αγίου Πνεύματος. Nα γιατί πρέπει όλοι να μεταλαμβάνουμε από το κοινό Ποτήριο, έστω μια φορά το μήνα.

H Θεία Λειτουργία είναι μια επανάληψη της Πεντηκοστής, μια πορεία ολόκληρης της δημιουργίας προς την Αγία Τράπεζα, προς τον Πλάστη της. Μην αυτοαφορίζεστε! Αρχίσετε την ζωή σας με σκοπό να οδηγείστε και να πορεύεστε προς το Άγιο Ποτήριο, προς το Χριστό. Αυτή είναι Ορθόδοξη ποιμαντική. Εύχομαι και προσεύχομαι ο Κύριος να παραμένει στις καρδιές μας “πάσαν την ζωήν ημών”.

Η φωνή της ενορίας σου, τεύχος 10
Ιερά Μητρόπολη Ιλίου