Αρχική » Ενοριακά Νέα

Tελέσθηκε και εφέτος παρά το πολύ κρύο και την παγωνιά που επικρατούσε η Εορτή του Αγίου Οσιομάρτυρος Εφραίμ του Νεοφανούς του Προστάτου των Έργων της Αγάπης και της Φιλαδελφίας της Ενορίας μας, του οποίου τεμάχιο απο τα λείψανα υπάρχει στον Ναό μας, την Δεύτερα 2 και την Τρίτη 3 Ιανουαρίου 2017.

Την παραμονή το απόγευμα υποδεχθήκαμε την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας της Μυρτιδιωτίσσης από την Ι.Μονή Οσίου Ιερωνύμου Αμπελοχωρίου και αφού τελέσθηκε ο Μέγας Εσπερινός στο Αρχονταρίκι μας έγινε η σεμνή τελετή της βραβεύσεως των Νέων Φοιτητών που προέρχονται από την Ενορία μας τους οποίους συνόδευαν αρκετοί γονείς.

Τιμής ένεκεν αναφέρουμε τα ονόματα των παιδιών που ανταποκρίθηκαν  εκφράζοντας και πάλι τα θερμά μας συγχαρητήρια. Καπνογιάννη Ασημίνα, Ζαχαριά Μαρίνα,Τσιώλης Κων/νος, Λαζάρου Μαρία,Παπαδοπούλου Μαρία, Φιλίππου Μαρία, Χρήστου Δημήτριος και Σούτα Βασιλική.

Το πρωί  της Πανηγύρεως του Δεξιού Κλίτους του Ναού που είναι αφιερωμένο στον Άγιο  τελέσθηκε Θεία Λειτουργία συλλειτουργούντος του π.Πολυκάρπου με αρτοκλασία υπέρ των Δωρητών και υποστηρικτών της φιλανθρωπικής μας Δράσεως ενώ στο Αρχονταρίκι προσφέρθηκε πλούσιο πρωινό με αλμυρά και γλυκά εδέσματα.

Το απόγευμα μετά τον Εσπερινό εψάλη η Παράκληση στην Μυρτιδιώτισσα και το ιερό Εικόνισμα μεταφέρθηκε και πάλι στην Ι.Μονή όπου ευλαβώς φυλάσσεται.