"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με μία πολύ μικρή συντροφιά αποτελουμένη από τον Ιωάννη,τον Στέφανο,τον Γιώργο και τον κ.Λουκά , βρεθήκαμε για πολλοστή φορά στο Περιβόλι της Παναγίας μας το Άγιον Όρος από την Τρίτη 20 μέχρι το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2016 ''προς επίσκεψιν  των  ιερών σκηνωμάτων  και προσκύνησιν των εν αυτοίς αποκειμένων ιερών και οσίων της πίστεως ημών’’(Διαμονητήριον).

Κατά σειράν επισκεφθήκαμε την Ιερά Σκήτη των Καυσοκαλυβίων και προσκυνήσαμε στο επ’ Ονόματι της Αγίας Τριάδος Κυριακό (όπου το ίδιο βράδυ συμμετείχαμε στην ολονύκτιο Αγρυπία για το Γενέσιο της Παναγίας μας),στην Ιερά Καλύβη του Οσίου Ακακίου και στην Ιερά Καλύβη του Αγίου Χαραλάμπους όπου ο Γέροντας Μακάριος μας φιλοξένησε με πολύ αγάπη.

Στην Ιερά Μονή Γρηγορίου, στην Ιερά Μονή Σίμωνος Πέτρας (όπου συνομιλήσαμε με τον Γέροντα Αθανάσιο Σιμωνοπετρίτη τον Υμνογράφο),στην Ιερά Μονή Δοχειαρίου όπου λάβαμε την Ευχή του Καθηγουμένου Γέροντος Γρηγορίου και στην Ιερά Μονή Ξενοφώντος.

Επιστρέψαμε κουρασμένοι σωματικά όμως αναπαυμένοι και ξεκούραστοι πνευματικά με την ευχή να αξιωθούμε και του χρόνου να βρεθούμε στον τόπο της ησυχίας, της ασκήσεως, της υπακοής, της ταπείνωσης και της αέναης προσευχής και Λατρείας του Τριαδικού μας Θεού και τιμής της Κυρίας Θεοτόκου.