"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Πανέμορφος λειμώνας γεμάτος με ποικιλομορφία και ευωδιαστά λουλούδια πνευματικά, είναι η λατρευτική εορταστική πορεία της Εκκλησίας. Με τις Δεσποτικές, Θεομητορικές και των Αγίων τις εορτές, εντρυφά η ψυχή του ορθοδόξου στα αγιοσωτήρεια νάματα της Λατρείας.

Με την αιώνιον τάξιν, τους θεοπνεύστους  ύμνους με την ανάγνωση των Θ. Γραφών, γεμίζουμε χάρη ουράνια.

Συμπύκνωση  και περίληψη όλων αποτελεί η Θεία Λειτουργία: «ανάμνησις του Μυστηρίου των Μυστηρίων» της ζωής του Θεανθρώπου Χριστού. Διοχετεύει η Ορθόδοξη Θεία Λειτουργία στην ψυχή μας την χάριν του ουρανού. Τρέφετε και γιγαντώνεται η ψυχή μας με την βίωση της Θείας Λειτουργίας και Λατρείας με επίγνωση και συνέπεια, για την πορεία της παρούσης ζωής με τα δύσκολα προβλήματα. Να γιατί οι  Άγιοι ζούσαν με την Θεία Λειτουργία. Να γιατί οι μοναχοί μας ζουν με την Θεία Λειτουργία. Και η ορθόδοξη πατρίδα μας έζησε και θα ζήσει με την Θεία Λειτουργία. Η πίστη στη Θεία Λειτουργία είναι η συνέχεια της Ορθόδοξης Πατρίδος μας και η ελπίδα του αληθινού πολιτισμού.

«Για τους Ανατ. Ορθόδοξους Χριστιανούς η ουσία της θρησκείας … είναι η Θεία Λειτουργία … Η Θεία Λειτουργία είναι ένα ποιοτικό και μουσικό έργο τέχνης» έγραψε ο ιστορικός Α. Toybee.