"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Mε σκοπό να εισπνεύσουμε την ευωδία της Μικρασίας (αφού σήμερα τιμήθηκε η Επέτειος της Καταστροφής)  επισκεφθήκαμε  την Κυριακή (μετά την Ύψωση του Τιμίου Σταυρού) 18/9/16 το Ιερό Ησυχαστήριο της Παναγίας της Βουρλιώτισσας στο Μήλεσι Ωρωπού όπου προσκυνήσαμε το Αντίγραφο της Προσφυγοπούλας Παναγίας  και ακούσαμε από τα χείλη της Γερόντισσας Φιλοθέης τα της ιστορίας του Θεομητορικού Εικονίσματος αλλά και για το Μεγάλο Προσκύνημα στα Βουρλά της  Μικράς Ασίας ,για τον Βίο και το Μαρτύριο της Οσίας Φιλοθέης της Αθηναίας και για την δράση του Γέροντος Γαβριήλ ο οποίος με την παρουσία του και τις ευχές του στηρίζει τις Μοναχές και τους πολυάριθμους  προσκυνητές .

Μετά το Μοναστηριακό Κέρασμα ακολούθησε ο Εσπερινός και η προσκύνηση του Τιμίου Ξύλου και των Λειψάνων των Αγίων Χαραλάμπους, Αρσενίου του Καππαδόκου  και Λουκά του Ιατρού.