Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Δραστηριότητες » Προγραμματισμένες Δραστηριότητες

Αφού ο μήνας Σεπτέμβριος μας μεταφέρει στα θλιβερά γεγονότα της Μικρασιατικής καταστροφής πριν από 94 χρόνια την Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2016 στις 3.00 μ.μ θα αναχωρήσουμε για το Ιερό Ησυχαστήριο της Παναγίας της Βουρλιώτισσας στο Μήλεσι Ωρωπού όπου η Γερόντισσα Φιλοθέη και οι Μοναχές με την πνευματική καθοδήγηση του Γέροντος Γαβριήλ Τσάφου περιφρουρούν  ώς  πολυτιμότερο  κειμήλιο την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας αλλά και την  Μικρασιατική μνήμη.

Θα τελεσθεί ο Εσπερινός και στο Αρχονταρίκι θα γευθούμε την φιλοξενία των Μοναζουσσών.

Εκ του Ι.Ν