"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Λέξεις που πρέπει να εμβαθύνουμε : Ο Ιερέας ευλογεί με το σημείο του Σταυρού πάνω από τον Άγιο Άρτο, λέγοντας: «Και ποίησον τον μεν άρτον τούτον τίμιον σώμα του Χριστού σου. Αμήν» -δηλαδή, «Και κάνε αυτόν τον Άρτο, το ίδιο το τίμιο Σώμα του Χριστού Σου. Αμήν». Και μετά ευλογεί πάνω από το Άγιο Ποτήριο, λέγοντας: «Το δε εν τω Ποτηρίω τούτω τίμιον αίμα του Χριστού σου. Αμήν» -που σημαίνει: «Κι αυτό που είναι μέσα σε τούτο το Ποτήριο, (κάνε το) το ίδιο το τίμιο Αίμα του Χριστού Σου. Αμήν». Και στη συνέχεια, ευλογώντας σταυρωτά τον Άγιο Άρτο και το Άγιο Ποτήριο, ο Ιερέας λέει: «Μεταβαλών τω Πνεύματί Σου τω Αγίω. Αμήν, αμήν, αμήν» -δηλαδή, «Αφού τα μεταβάλεις με το Πνεύμα Σου το Άγιο. Αμήν, αμήν, αμήν».

Αν τα προσέξουμε θα δούμε ότι κάθε φορά που κοινωνούμε Μπορούμε να πούμε : άλλαξε Κύριε με τη θεία μετάληψη τη ασθενούσα φύση μου σε υγιή

Τους κακούς λογισμούς διόρθωσε σε καλούς

την ζήλια μου σε ένθεο ζήλο

την πλεονεξία μου σε ελεημοσύνη

την πολυλογία μου σε προσευχή και οτιδήποτε άλλο νομίζει ο καθένας μας ότι ασθενεί.

Κάθε φορά που ακούμε αυτά τα μοναδικά λόγια ,που είναι η θυσία του Κυρίου μας ,μπορούμε να ζητάμε αυτή τη μεταβολή της φύσης μας, ώστε η καρδιά μας και όλη η ύπαρξή μας να γίνει εργαστήρι αγιασμού και σωτηρίας. Μόνο με αυτό το συνεχές θαύμα που βιώνουμε στη Θεία Λειτουργία μπορούμε να αλλάξουμε. Απαιτείται όμως συνεχής συνεργασία της ατομικής μας βούλησης με το απολυτρωτικό έργο του Χριστού μας.

Πηγή: Α.Π