"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα και σεμνότητα εορτάσθηκε και στην Ενορία μας η Θεομητορική Εορτή της Κοιμήσεως της Παναγίας μας τα διήμερο 14 και 15 Αυγούστου 2016. Αφού προηγήθηκε η τέλεση του Ιερού Δεκαπενταλείτουργου και οι Παρακλήσεις προς την Κυρία Θεοτόκο από την 1η Αυγούστου ,  την παραμονή εψάλη ο Μεγάλος Εσπερινός με την αρτοκλασία ενώ ανήμερα μετά τον Εόρτιο Όρθρο τελέσθηκε η Πανηγυρική Θ.Λειτουργία περί το τέλος της οποίας ενώπιον του ανθοστολισμένου Ιερού Επιταφίου εψάλησαν τα Εγκώμια της Κοιμήσεως.

Το απόγευμα μετά τον Εσπερινό εψάλη η τελευταία Παρακλησις και προσφέρθηκε στην κ.Κωνσταντίνα Χρήστου το δώρο της κληρώσεως(ένα ωραιότατο διακοσμητικό πιάτο) για την συμμετοχή (75 πιστών) στην μεθεόρτια αυτή Ακολουθία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Ενορίτες μας είχαν την ευκαιρία να προσκυνήσουν και έναν μικρό λίθο από τον Τάφο της Παναγίας μας που έχει φθάσει στον Ναό μας από τους Αγίους Τόπους.