Αρχική » Ενοριακά Νέα

Πρώτος σταθμός της μονοήμερης Προσκυνηματικής Εκδρομής την Τετάρτη της Πεντηκοστής  στις 22 Ιουνίου 2016 ήταν ο Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου στην ευρύτερη περιοχή της Ιστιαίας όπου φυλάσεται η Θαυματουργός εΙκόνα της Παναγίας της «Ντινιούς».

Εκεί ο Εφημέριος της Ν. Σινασσού π.Γεώργιος Γρεμενάς μας υποδέχθηκε  και μας μίλησε για το ιστορικό του εικονίσματος. Κατόπιν φθάσαμε στην πόλη της Ιστιαίας όπου στον Ιερό Ναό του Πολιούχου Αγίου Αθανασίου του Μεγάλου ο Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Γεώργιος Χαιρόπουλος μας ξενάγησε και έθεσε προς προσκύνηση μέρος εκ των Λειψάνων που φυλάσσονται στον Ναό. Θαυμάσαμε τον περικαλλή Ναό, τα σπουδαία κειμήλια, την καθαριότητα και την τάξη αλλά και την οργάνωση της ενοριακής δράσεως τα οποία οφείλονται στην μέριμνα και την ακοίμητη φροντίδα του καλού Εφημερίου. Στο πλησίον του Ναού Εκκλησιαστικό Γηροκομείο συναντήσαμε τον Γέροντα Ιεροκήρυκα της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδος,Αρχιερατικό Επίτροπο Ιστιαίας  και Διδάσκαλο του Ευαγγελίου Αρχιμ.π.Ιγνάτιο Καπνίση από τον οποίο πήραμε σωτήριες συμβουλές και ψυχοφέλιμα μηνύματα.

Αμέσως μετά στην Ιερά Μονή Οσίου Δαυίδ του Γέροντος ασπασθήκαμε την Αγία Κάρα του Οσίου και ζητήσαμε την ευχή του Μακαριστού  π. Ιακώβου του Τσαλίκη. Το μεσημεριανό μας φαγητό το απολαύσαμε στην Λίμνη όπου το απόγευμα προσκυνήσαμε στον Ιερό Ναό Γενεσίου της Θεοτόκου την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας της «Λιμνιάς» ενώπιον της οποίας αναγνώσαμε τους Χαιρετισμούς.

Έχοντας ξεκινήσει το ταξίδι της επιστροφής σταθήκαμε στον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό του Οσίου Ιωάννου του Ρώσσου και χαιρετήσαμε το Τίμιο Λείψανό του.  Η Ακολουθία του Εσπερινού μας έδωσε την ευκαιρία να παραμείνουμε λίγο περισσότερο στον Ναό και να χαρούμε την συντροφιά του Οσίου.

Η σύντομη στάση στην όμορφη Χαλκίδα αποτέλεσε τον επίλογο της όμορφης εκδρομής μας η οποία παρά την ζέστη που μας δυσκόλεψε μας ξεκούρασε και μας ωφέλησε πνευματικά.