Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή της Πεντηκοστής 19 Ιουνίου 2016 μετά την Θεία Λειτουργία και τον Εσπερινό της Γονυκλισίας μέσα στα πλαίσια σεμνής εκδηλώσεως τιμήθηκαν με το βραβείο εις μνήμην των μακαριστών ιερέων της Ενορίας μας οι δύο μαθήτριες του 6ου Δημοτικού Σχολείου μας που αρίστευσαν μεταξύ των συμμαθητών τους και σήκωσαν αντίστοιχα την γαλανόλευκη κατά τις δύο Εθνικές μας Εορτές  Αθανασία Θεοδώρου και Θεοδώρα Ασπρομάτη στις οποίες ευχηθήκαμε δεόντως.

Το απόγευμα μια αντιπροσωπευτική ομάδα ανηφορήσαμε προς την πανηγυρίζουσα Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Τραγάνας όπου συμμετείχαμε στον Μεγάλο Εσπερινό που τελέσθηκε με προεξάρχοντα τον Παν.Καθηγούμενο της Ι.Μονής Τιμίου Προδρόμου Δεσφίνας και Ιεροκήρυκα της Ι.Μητροπόλεως Φωκίδος Αρχιμ.π.Νεκτάριο Καλύβα.

Ο Καθηγούμενος της Μονής και αγαπητός φίλος Γέροντας Εφραίμ μας φιλοξένησε Αβραμιαίως.