Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Στή σημερινή εὐαγγελική περικοπή ὁ εὐαγγελιστής Ἰωάννης μᾶς περιγράφει ἄλλο ἕνα ἀπό τά πολλά θαύματα τοῦ Ἰησοῦ Χριστοῦ. Πρόκειται για τό μεγάλο θαῦμα τῆς θεραπείας τοῦ ἐκ γενετῆς τυφλοῦ. Μπροστά στο μεγαλειῶδες και πρωτάκουστο τοῦ θαύματος οἱ ᾽Ιουδαῖοι τά χάνουν καί ἀναζητοῦν τόν αἴτιο: Πο στιν Εκενος;Κι ὁ πρώην τυφλός πού δέχεται τήν ἐρώτηση, δέν μπορεῖ νά δώσει ἀπάντηση, πέρα ἀπό τό ὄνομα τοῦ ᾽Ιησοῦ καί τό γεγονός τῆς θεραπείας του. ᾽Αναζητοῦν λοιπόν οἱ ᾽Ιουδαῖοι τόν Χριστό...

Ὅμως ὄχι μόνο τότε στά χρόνια τοῦ ᾽Ιησοῦ ἀλλά σέ κάθε ἐποχή, κι ὅσο θάὑπάρχει ὁ κόσμος αὐτός, θά ὑπάρχουν ἄνθρωποι πού ἀναζητοῦν τόν ᾽Ιησοῦ. Δέν θά Τόν ἀναζητοῦν ὅμως ὅλοι γιά τούς ἴδιους λόγους καί γιά τόν ἴδιο σκοπό. ῞Οπως τότε, ἔτσι καί πάντα: ἄλλος ἀναζητεῖ τόν Χριστό κινούμενοςἀπό μίσος καί ἔχθρα πρός Αὐτόν, ἄλλος ἀπό περιέργεια, ἄλλος ἀπό γνήσιαἀναζήτηση τῆς καρδιᾶς του, ψάχνοντας «τό δωρ τό ζν» κι ἄλλος ἀπό ἀγάπη πρός Αὐτόν, βλέποντας ὅτι ἡ φλόγα πού ἔχει ἀναφθεῖ μέσα του γιά τόν Χριστό διαρκῶς καί φουντώνει….
Πο στιν Εκενος; Στήν ἀναζήτηση τοῦ Χριστοῦ καί μάλιστα ὡς Σωτήρα τῆς ζωῆς μας Ἐκεῖνος ἔρχεται κεκλεισμένων τν θυρν, στίς ἀσθένειες, στίς δοκιμασίες, στίς θλίψεις καί τίς χαρές σου ἤ ἐκεῖ πού παλεύεις μέ τά κύματα τῆς ζωῆς, ἕτοιμος νά καταποντιστεῖς – κι ᾽Εκεῖνος εἶναι πάνω στά κύματα δίπλα σου….Κυρίως ὅμως ἔρχεται στήν κλσιν το ρτου, στό ὑπερφυές μυστήριο τῆς Θείας Εὐχαριστίας…Μά ἐκεῖ πού μᾶς εἶπε ὅτι θά Τόν βρίσκουμε πάντα στήν ὅποιαἀναζήτησή μας εἶναι στό πρόσωπο τοῦ κάθε ἀδελφοῦ, καί μάλιστα τοῦἐλαχίστου:Εφ σον ποιήσατε νί τούτων τν δελφν μου τν λαχίστων, μοί ποιήσατε!..

Γέρων Πατάπιος Καυσοκαλυβίτης