Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Έχετε ποτέ συναντήσει άνθρωπο ερωτευμένο; Δείτε τον πως λάμπει! Δείτε τον πως πετάει από χαρά και ευτυχία! Του είναι αδύνατο να κρύψει αυτό που η καρδιά του νιώθει, αυτό που βιώνει όλη του η ύπαρξη! Αν σ’ αυτή την κατάσταση βρίσκεται ο άνθρωπος όταν ερωτεύεται έναν άλλον άνθρωπο, μπορείτε να εννοήσετε ή να κατανοήσετε το πώς αισθάνεται και το τι βιώνει η καρδιά και ολόκληρη η ύπαρξη ενός ανθρώπου, όταν αυτόν που ερωτεύεται δεν είναι ένας απλός άνθρωπος, αλλά ο ίδιος ο Θεός;
Όταν εραστής του δεν είναι ένα πρόσωπο τυχαίο, που συνάντησε κάποια στιγμή στη ζωή του, αλλά ο Πλάστης του και Δημιουργός του σύμπαντος κόσμου, ο Ιησούς Χριστός;Ο Ιησούς μου! Ο δικός μου Ιησούς. Ο εμός έρως. Αυτός που είναι πιο κοντά μου από κάθε άνθρωπο. Αυτός που είναι μέσα μου και παντού. Κατακλύζει την ύπαρξή μου. Μου είναι πιο κοντά και από το φως μου, πιο κοντά και από τα ρούχα μου, πιο κοντά και από τη σκέψη μου. Αρκεί να Τον θέλω κι εγώ...Να τον κλείσω μέσα μου. Να Τον νοιώσω πιο αναγκαίο από τον αέρα και το οξυγόνο.
Πιο ζωτικό από την ανάσα μου. Πιο απαραίτητο από την τροφή και το νερό μου. Αρκεί να Τον θέλω κι εγώ. Τον ξέρω, Τον συνάντησα, Τον γνώρισα, Τον έζησα, Τον αγαπώ...Όχι πιο λίγο από τον εαυτό μου. Όχι αδιάφορα. Όχι ασυνείδητα ή ιδιοτελή. Τον Αγαπώ, απλά, αλλά Δυνατά, Απόλυτα. Χωρίς ποτέ να τον χορταίνω...Πάντοτε Τον ποθώ πιο πολύ. Και όσο Τον ποθώ, τόσο Τον κυνηγώ και τόσο Τον βρίσκω...Και πάλι τόσο περισσότερο Τον ποθώ και Τον διψώ και Τον κυνηγώ...Για πάντα...Γιατί μόνον Αυτός είναι η αγάπη μου...Ο εμός Έρως...
π.Νεκτάριος Μουλατσιώτης