Αρχική » Ενοριακά Νέα

Η Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως 3 Απριλίου 2016 ήταν για την Ενορία μας μιά ημέρα ξεχωριστή και χαριτωμένη. Από την μία ο Τίμιος και Ζωοποιός Σταυρός στην σκιά του οποίου σταθήκαμε για να ξαποστάσουμε  από τον κόπο του  πνευματικού αγώνα της Σαρακοστής και από την άλλη η παρουσία του Μοναχού Μακαρίου Γέροντος του Ιερού Κελλίου του Αγίου Χαραλάμπους της Σκήτης των Καυσοκαλυβίων του Αγίου Όρους ο οποίος φιλαδέλφως μας επισκέφθηκε για προσκυνήσει τον Οσιομάρτυρα μας αλλά και για να μας στηρίξει πνευματικά με τον εμπειρικό, ειλικρινή, αγαπητικό και ασκητικό λόγο του αλλά και με τα λείψανα του Αγίου Χαραλάμπους και άλλων Αγίων που μας έφερε απο την Καλύβη του.

Το πρωί της Κυριακής μετά την Θεία Λειτουργία κατά την οποία την διακονία του Κηρύγματος ανέλαβε ο π.Μακάριος έγινε η Τελετή της Προσκυνήσεως του Τιμίου Ξύλου που φυλάσσεται στον Ναό μας.

Το απόγευμα μεταβήκαμε στον Ι.Ναό Αγίας Παρασκευής Λιβαδειάς, ανταποδίδοντας παλαιότερη επίσκεψη στον Ναό μας, όπου προσκυνήσαμε τον Τίμιο Σταυρό στον οποίο ορκίσθηκε ο Αητός της Ρούμελης ο Αθανάσιος Διάκος και τα παλικάρια του την 1η Απριλίου 1821 αφού απελευθέρωσαν την Λιβαδειά ότι θα συνεχίσουν τον αγώνα για την ελευθερία της Πατρίδος. Επίσης είδαμε και το αντίγραφο της σημαίας που υψώθηκε στο κάστρο της Λιβαδειάς όταν η πόλη πέρασε στα Ελληνικά χέρια. Αργότερα στο Ενοριακό Κέντρο του Ναού ακολούθησε ζεστή φιλοξενία από τον Αιδεσιμολ.π.Αθανάσιο Κάτσιο Εφημέριο του Ναού και τις Κυρίες της Ενορίας.

Η Εικόνα της Αγίας Άννης αγιογραφήθηκε στο Κελλί όπου ασκείται σήμερα ο π.Μακάριος κατά την δεκαετία του 1960.