Αρχική » Ενοριακά Νέα

Αξιωθήκαμε και εφέτος να υποδεχθούμε την Αγία Κάρα του Οσίου Σεραφείμ του Δομβοίτου ενός εκ των Δέκα Βοιωτών Αγίων μας την Δεύτερη Κυριακή των Νηστειών 27 Μαρτίου 2016 στα πλαίσια της Πανηγύρεως του Αριστερού Κλίτους του Ναού μας(Πρώτη Πανήγυρις το 2002).

Το Σάββατο 26 Μαρτίου 2016 στις 5.45 μ.μ υποδεχθήκαμε προαύλιο χώρο του Ναού  την Αγία Κάρα την οποία εκόμισε ο Οσιότατος Γέρων Παχώμιος Μοναχός και στην συνέχεια τελέσθηκε ο Μεγάλος Εσπερινός με αρτοκλασία και Θείο Κήρυγμα από τον Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Αθανάσιο Αθανασίου ενώ συμπρσευχήθηκε στο Ι.Βήμα ο Αιδεσιμολ.Πρωτ.π.Κων/νος Ευρυπίδης από την Νέα Λάμψακο επικεφαλής ομίλου Προσκυνητών.

Το πρωί της Κυριακής 27 Μαρτίου 2016 τελέσθηκε η Πανηγυρική Θ.Λειτουργία και η Λιτανεία της Αγίας Κάρας εντός του Ναού ενώ το απόγευμα στις 5.00 μ.μ εψάλη ο Παρακλητικός Κανόνας των Βοιωτών Αγίων μας. Λίγο αργότερα τελέσθηκε ο Κατανυκτικός Εσπερινός με Θείο Κήρυγμα από τον Παν.Καθηγούμενο της Ι.Μονής Δομβούς Αρχιμ.π.Νεκτάριο.

Το πρωί της Δευτέρας 27 Μαρτίου 2016 τελέσθηκε η Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία και ο Αγιασμός ενώ στις 11.00  π.μ και αφού εψάλη η Παράκληση στον Όσιο ακολούθησε η τελετή της αναχωρήσεως .

Ήταν  ένα τριήμερο προσευχής, έντονης Μυστηριακής και Λατρευτικής ζωής και φιλοξενίας στο οποίο πολύς κόσμος προσήλθε για να λάβει την ευχή και την ευλογία του Οσίου ως εφόδιο πνευματικό για την συνέχεια της προσπάθειας στην πορεία μας προς το Άγιο Πάσχα.