Αρχική » Ενοριακά Νέα

H  Πρώτη Κυριακή της Σαρακοστής (Της Ορθοδοξίας 20 Μαρτίου 2016) ξεκίνησε το πρωί με την Πανηγυρική Θ.Λειτουργία , την Λιτάνευση των ιερών Εικόνων και την ανάγνωση του αποσπάσματος εκ του Συνοδικού της  Ζ’ Οικουμενικής Συνόδου υπέρ της τιμητικής προσκυνήσεως των Αγίων και Σεπτών Εικόνων.

Το απόγευμα ένας όμιλος 60 πιστών (μαζί μας και αρκετά παιδιά μέλη της Νεανικής μας Σύναξης) μεταβήκαμε στο «Ίδρυμα μείζονος Ελληνισμού» στην Αθήνα όπου παρακολουθήσαμε την παρουσίαση εικονικής πραγματικότητας που αφορούσε στην Αγία Σοφία το αθάνατο αυτό Μνημείο , Σημείο Αναφοράς για τον Ελληνισμό και την Ορθοδοξία. Ήταν μια εμπειρία που συνάρπασε μικρούς και μεγάλους και  ταυτόχρονα μας πληροφόρησε για την θεμελίωση, τις φάσεις ανακαινίσεως του Ναού, για την δομή του, για την λειτουργικότητα του, για τα ψηφιδωτά, τα πολύχρωμα μάρμαρα, για τις στέψεις των αυτοκρατόρων για τα ιστορικά γεγονότα που σφράγισαν την ιστορία του, για την Άλωση από τους Σταυροφόρους και τους Τούρκους για την μετατροπή του σε Μουσουλμανικό τέμενος και μουσειακό χώρο σήμερα.

Αμέσως μετά επισκεφθήκαμε τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Ευαγγελιστρίας Ιλίου όπου τελέσθηκε ο Κατανυκτικός Εσπερινός. Μετά την απόλυση στο υπέροχο Αρχονταρίκι του Ναού ο Αιδεσιμολ. Προϊστάμενος του Ναού Πρωτ.π.Αναστάσιος Μπαστούνης και ο εκ των Εφημερίων Αιδεσιμολ.π.Πέτρος μας υποδέχθηκαν με φιλάδελφους λόγους και εμβαθύνοντας μας στο Θεολογικό περιεχόμενο της ημέρας ο π.Αναστάσιος μας μίλησε για την αξία του προσώπου μέσα στην Εκκλησία, για την ιστορία του Ναού και για την πλούσια και καρποφόρο Ενοριακή δράση. Οι αξιέπαινες Κυρίες της Ενορίας μας δεξιώθηκαν με νόστιμα αλμυρά και γλυκά εδέσματα απόσταγμα της αγάπης και της χαράς για την επίσκεψη μας.