Αρχική » Ενοριακά Νέα

Tελέσθηκε και εφέτος η από ετών καθιερωμένη Αγρυπνία για την τιμή και την μνήμη του Οσίου Ιερέως Νικολάου του Πλανά ,του πράου, του ταπεινού,του απλού, του νηστευτού, του ελεήμονος, του φιλακόλουθου, αφιλάργυρου και  Ηγιασμένου Λειτουργού του Αγίου Θυσιαστηρίου την Τρίτη 1η Μαρτίου 2016.

Στις Ιερές Ακολουθίες της Αγρυπνίας (Μετάληψη,Απόδειπνο-Χαιρετισμοί, Μέγας Εσπερινός με Λιτή και αρτοκλασία, Όρθρος με προσκύνηση του Ιερού του Λειψάνου και Θ. Λειτουργία) συμμετείχαν οι παν. Αρχιμανδρίται π.Πολύκαρπος Καραμαρούδης Προιστάμενος του Ι.Ναού Αγίας Τριάδος Βαγίων και π.Δανιήλ Στέφας Προιστάμενος του Ι.Ναού Αγίων Θεοδώρων Θηβών ο οποίος προέστη και στο Αρχονταρίκι μετά την παράθεση επιγείων εδεσμάτων μας προσέφερε Ουράνια εδέσματα πνευματικής οικοδομής.