Αρχική » Ενοριακά Νέα

Aποτελεί πλέον παράδοση η συμμετοχή μας στην ετήσια Πανήγυρι του Ιερού Κοιμητηριακού Ναού Αγίου Βλασίου στην Παλαιοπαναγιά (Άσκρη)Θηβών στις 11 Φεβρουαρίου.

Την παραμονή της εορτής τελέσθηκε στον ιστορικό Ναό Του  ο Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός με αρτοκλασία ενώ ανήμερα η Αρχιερατική πανηγυρική Θ.Λειτουργία ιερουργούντος του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.Γεωργίου τελέσθηκε στον Ενοριακό Ναό της Κοιμήσεως της Παναγίας μας.    Μετά την Θ.Λειτουργία στην οποία συμμετείχαν με πρόσκληση του Σεβασμιωτάτου  οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων της περιοχής στους οποίους διένειμε συμβολικά δώρα, μεταβήκαμε στο Κοιμητήριο όπου τελέσθηκε Τρισάγιο για του Κεκοιμημένους και σύντομη Παράκληση προσκυνώντας το ιερό  Λείψανο και την Εικόνα του εορταζομένου  Ιερομάρτυρος.

Αμέσως μετά ο απόστρατος Στρατιωτικός κ.Ιωάννης Πέππας μας μίλησε για την Ιστορία του Ναού καθώς και για την Λατρευτική ζωή των κατοίκων κατά τους προηγούμενους αιώνες.

Ακολούθησε κέρασμα με γλυκά και αλμυρά εδέσματα  στην «Λίμνη Μουσών» και μετά από μια στάση στον Ι.Ναό Αγίου Χαραλάμπους Θεσπιών επιστρέψαμε στην Θήβα.