Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Όταν δικαιώνεις τον εαυτό σου, αρχίζεις να έχεις παράπονα για τους άλλους.  Αθωώνουμε τον εαυτούλη μας πολύ εύκολα και έτσι αρχίζουν τα προβλήματα. Λέγει ο γέροντας Αιμιλιανός "Σε κατηγορεί κάποιος και εσύ αμέσως του ζητάς τον λόγο.

Γιατί με κατηγορείς; Θα σου αποδείξω ότι κάνεις λάθος. Δεν το έκανα εγώ αυτό, ή το έκανα δικαιολογημένα.  Κατά την ανθρώπινη αντίληψη, είναι πολύ φυσικό να ενεργήσω έτσι. Η συμπεριφορά μου όμως είναι παρά φύσιν, διότι στήνω τον εαυτό μου, τον αθωώνω, και αφ' ής στιγμής αθωώσω τον εαυτό μου, προφανώς δεν έχω καμία σχέση με τον Θεόν, διότι ο εαυτός μου είναι ο αντίθεος, είναι το είδωλο το οποίο στήνω έναντι του Θεού".

Ίσως ο λόγος του γέροντα μας φαίνεται σκληρός, και μέσα μας αρχίσουν οι δικαιολογίες για την δική μας αθωότητα. Ακριβώς αυτό αποδεικνύει το πόσο απέχουμε τελικά από την χριστιανική ζωή. Εμείς όχι μόνο δεν προσπαθούμε πάντα να δικαιολογήσουμε τον εαυτό μας, αλλά φτάνουμε στο σημείο να κατακρίνουμε τους άλλους. Και αθώοι εμείς και ένοχοι οι άλλοι. Άλλη μία εξαπάτηση της καρδιάς μας...

Αρχιμ Παύλος Παππαδόπουλος