Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Πίστη σημαίνει ἀσφάλεια γι᾿ αὐτὸ ποὺ ἐλπίζουμε καὶ βεβαιότητα γι᾿ αὐτὰ ποὺ δὲ βλέπουμε. Πίστη εἶναι ἡ ἀποδοχὴ τοῦ Θεοῦ ὅπως μᾶς ἀποκαλύπτεται. Δὲν δημιουργοῦμε ἐμεῖς τὴν πίστη στὸ Θεό. Μᾶς τὴν δίνει ὁ ἴδιος. Πίστη εἶναι ἀνεπιφύλακτη ἐμπιστοσύνη στὸ Θεό, τὸν Κύριό του οὐρανοῦ καὶ τῆς γῆς.Ἐμπιστοσύνη σημαίνει ὅτι δέχομαι χωρὶς ἀμφιβολία ὅτι ὁ Θεὸς ἐκπληρώνει τὶς ὑποσχέσεις Του.

Ἡ πίστη εἶναι ἀπόλυτη ὑπακοὴ στὸ Θεό. Ὑπακοὴ σημαίνει ὅτι ἐφαρμόζω τὶς ἐντολὲς τοῦ Θεοῦ. π.χ. Ὑπακοὴ τῆς Παναγίας. Γνήσια πίστη εἶναι θαρραλέα ὁμολογία μὲ λόγια καὶ μὲ ἔργα. Σήμερα ὅλοι διακηρύττουν τὶς πεποιθήσεις τους. Γιατί νὰ ἀρνεῖται ὁ Χριστιανός.

Ἡ πίστη δὲν εἶναι συναίσθημα, ἀλλὰ γνώση τοῦ θεοῦ. Ἡ πίστη εἶναι ΛΟΓΙΚΗ .. Ἡ πίστη εἶναι ἀπαραίτητη γιὰ τὴ ζωή. Ἡ γνώση δὲν καταργεῖ τὴν πίστη. Ὁ ἄνθρωπος πιστεύει περισσότερα ἀπὸ ὅσα βλέπει.

π. Θεόφιλος