Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

ληθινὸς χριστιανός, εἶναι ὁ ἄνθρωπος ἐκεῖνος ποὺ πιστεύει στὴν Ἁγία Τριάδα. Στὸν Πατέρα, τὸν Υἱὸ καὶ τὸ Ἅγιο Πνεῦμα. Ἔχει ἀποδεχθεῖ καὶ ἔχει ὁμολογήσει ὅτι ὁ Χριστὸς εἶναι ὁ Υἱὸς τοῦ Θεοῦ, ὁ Θεάνθρωπος Ἰησοῦς, ὁ Ἐμμανουὴλ καὶ πὼς εἶναι ὁ Σωτήρας καὶ Λυτρωτὴς τοῦ κόσμου.

Εἶναι βαπτισμένος στὸ ὄνομα τοῦ Πατέρα, τοῦ Υἱοῦ καὶ τοῦ Ἁγίου Πνεύματος καὶ χρισμένος μὲ (Ἅγιο Μύρο) τὶς δωρεὲς καὶ τὰ χαρίσματα τοῦ Ἁγίου Πνεύματος. Μὲ τὴ ζωή του καὶ τὶς πράξεις του προσπαθεῖ καθημερινὰ νὰ προκόπτει πνευματικὰ καὶ νὰ γίνει ζωντανὸ μέλος τῆς Ἐκκλησίας, τῆς παγκόσμιας κοινότητας τῶν πιστῶν ἀδελφῶν χριστιανῶν.

Ὅλοι οἱ χριστιανοὶ εἶναι ἀδελφοὶ καὶ μέλη τῆς Ἐκκλησίας τὴν ὁποία ἵδρυσε ὁ Χριστὸς πάνω στὸ Σταυρό, χύνοντας τὸ πανάγιο Αἷμα Του.