Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με σκοπό την προβολή και διατήρηση στην μνήμη κάποιων σημαντικών ιστορικών γεγονότων και Προσώπων που αφορούν στον Ιερό μας Ναό με απόφαση του Εκκλησιαστικού μας Συμβουλίου αναρτήθηκε στον Νάρθηκα (Πρόναο) με την φροντίδα και την επιμέλεια των Αδελφών Κίτσου οι οποίοι εκτελούν μαρμαροτεχνικές εργασίες η σχετική μαρμάρινη πλάκα.

Ο ΙΕΡΟΣ ΟΥΤΟΣ ΝΑΟΣ, ΕΤΕΙ ͵απξγʹ(1963) ΕΓΕΡΘΕΙΣ,ΕΥΣΕΒΗ ΦΡΟΝΤΙΔΙ ΚΑΙ ΑΟΚΝΩ ΕΠΙΣΤΑΣΙΑ  ΠΡΩΤΟΠΡ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΑΚΡΥΓΕΝΗ, ΦΙΛΑΓΙΩ ΧΟΡΗΓΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΠΟΝΩ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΕΥΣΕΒΩΝ ΕΝΟΡΙΤΩΝ,ΚΑΘΗΓΙΑΣΘΗ ΤΗΝ ϑʹ ΗΝ ΜΑΙΟΥ͵απζγʹ (1973) ΥΠΟ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ ΚΥΡΟΥ ΝΙΚΟΔΗΜΟΥ, ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΓΕΡ. ΑΓΓΟΥΡΙΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΣΑΝΤΟΣ, ΑΝΕΚΑΙΝΙΣΘΗ ΔΙΑΔΟΧΙΚΩΣ ͵βʹ (2000)ΚΑΙ͵βιεʹ(2015)ΕΤΗ, ΕΙΣ ΔΟΞΑΝ ΤΗΣ ΟΜΟΟΥΣΙΟΥ ΤΡΙΑΔΟΣ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΙΜΗΝ ΚΑΙ ΜΝΗΜΗΝ ΤΟΥ ΕΝ ΟΣΙΟΙΣ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΣΙ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΟΥ ΕΝ ΒΟΥΝΕΝΟΙΣ ΕΥΛΟΓΙΑ  ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΟΥ ΤΗΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ ΑΡΧΙΠΟΙΜΕΝΟΣ.