Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο χριστιανισμός μας δεν θα πρέπει να μένει σε πολιτιστικό επίπεδο, να μένει δηλαδή σε μία εθιμοτυπική λατρεία όπου καλούμαστε να συντηρήσουμε· να είμαστε δηλαδή χριστιανοί για να συμμετέχουμε στα έθιμα που πλαισιώνουν τις εκκλησιαστικές εορτές και τίποτα παραπάνω.
Ο χριστιανός καλείται να αλλάξει τον κόσμο, όχι να τον συντηρήσει· καλείται με την δική του ζωή και την Χάρη του Παρακλήτου να κάνει τον κόσμο Εκκλησία, να μην μένει στα έθιμα, αλλά να μετέχει στο Μυστήριο· να μην εγκλωβίζεται στην θρησκευτικότητα που σε συνδυασμό με τον ευσεβισμό οδηγεί τελικά σε μία εκκλησιαστικοποιημένη ειδωλολατρεία, όπου ο άνθρωπος δεν ψάχνει τον Χριστό αλλά "κάτι" από τον Χριστό, δεν ζητά την Βασιλεία του Θεού αλλά αρκείται σε μία ζωή με παραδόσεις και ήθη του τόπου του.

Υ.Γ. Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να θεωρούμε π.χ. ότι Θεοφάνεια σημαίνει η ρίψη του σταυρού στο ποτάμι, στην λίμνη ή στην θάλασσα και τίποτα παραπάνω· ότι Ανάσταση σημαίνει κόκκινα αυγά, πυροτεχνήματα και μαγειρίτσα και τίποτα παραπάνω· ότι Χριστούγεννα σημαίνει χριστουγεννιάτικο δέντρο, κάλαντα και ανταλλαγή δώρων.

Aρχιμ Παύλος Παπαδόπουλος