Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την επιβαλλόμενη Κατάνυξη και ιεροπρέπεια εορτάσαμε την Κυριακή (πρό των Φώτων)3 Ιανουαρίου 2016 την Πανήγυρι του Δεξιού Κλίτους του Ναού μας του επ’ ονόματι του Οσιομάρτυρος Αγίου Εφραίμ του Νεοφανούς του Προστάτου των έργων της Αγάπης και της φιλαδελφίας της Ενορίας μας του οποίου μέρος από το Τίμιο Λείψανο φυλάσσεται στον Ναό μας και ετέθη σε προσκύνηση.

Το Σάββατο 2 Ιανουαρίου 2016 εψάλη ο Μεγάλος Εσπερινός και στην συνέχεια στο Αρχονταρίκι μας βραβεύθηκαν τέσσερις φοιτητές οι Θεόδωρος Αγγέλου,Μαρία Αναδιώτη, Ελένη Κουτελίδα,και Αποστολία Λεβέτα που προέρχονται από την συνοικία μας.

Το πρωί της Κυριακής ετελέσθη Πανηγυρική Θ.Λειτουργία με αρτοκλασία «υπέρ του Δ.Σ του Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης των Δωρητών και Ευεργετών αυτού και πάντων των συντελούντων εις την κατά Θεόν επίδοσιν του Ενοριακου φιλανθρωπικού ημών Έργου».

Αμέσως μετά, το εκκλησίασμα δεξιώθηκαν,  σε ένδειξη ευχαριστίας για την συμπαράσταση στην προσπάθεια αυτή,οι Κυρίες του «Ε.Τ.Α» με τον Κυριακάτικο καφέ και με νόστιμα αλμυρά και γλυκά εδέσματα.