Αρχική » Ενοριακά Νέα

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015 στις 6.30 μ.μ η Χριστουγεννιάτικη φιλανθρωπική εκδήλωση μας την οποία διοργάνωσαν οι Κυρίες του« Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» με σκοπό την ενίσχυση των εμπερίστατων αδελφών μας ιδικά εν όψει των Αγίων Ημερών.

Της Εκδηλώσεως προηγήθηκε το Μυστήριο του Ιερού Ευχελαίου ενώ ο Αιδεσιμολ.π.Αλέξανδρος Πρωτοπαππάς Εφημέριος του Ι.Ναού Αγίου Δημητρίου Θεσπιών ανέπτυξε με επιτυχία το θέμα «Χριστούγεννα ως δώρο Θεού». Στην ομιλία του τόνισε ο εκλεκτός καλεσμένος μας  ότι:« Βρισκόμαστε στην εποχή όπου κάθε τέτοια περίοδο γίνεται ένας μεγάλος αγώνας και από όλα τα MME για το ποιό δώρο και τι δώρο θα ανταλλάξουμε. Αναρωτηθήκαμε ποτέ γιατί τώρα προσφέρουμε και δεχόμαστε δώρα; Ποιος ο σκοπός; Το μεγαλύτερο δώρο είναι αυτό της ζωής και εδόθη από τον Θεό στον άνθρωπο όμως η αδυναμία του να διαχειριστεί αυτό το δώρο το έχασε και ο Θεός που αγάπη εστί έδωσε ξανά το δικαίωμα του δώρου στον άνθρωπο δηλ.της πραγματικής ζωής με την Γέννηση Του. Ένα πραγματικό δώρο ζωής που σημαίνει ότι ο δρόμος της σωτηρίας άνοιξε. Εμείς καλούμαστε να μην πέσουμε στην παγίδα της  μεταστροφής της Εορτής από Χριστούγεννα σε δωρούγεννα και ας κάνουμε και εμείς μαζί με την αγάπη μας έμπρακτα δώρα ζωής στους αναξιοπαθούντες αδελφούς και στις ανάγκες της ψυχής και του σώματος τους.Έτσι γεννιέται σε όλες τις καρδιές ο Χριστός».

Αμέσως μετά στο Αρχονταρίκι μας πραγματοποιήθηκε κλήρωση με 23 πλούσια δώρα προσφορά καταστηματαρχών της πόλης τους οποίους και ευχαριστούμε ενώ παρατέθηκαν νόστιμα γλυκίσματα και τσάι. Με πρωτοβουλία της συνεργάτιδος μας κ.Μαρίας Δημητρίου ακλούθησε από το Υψηλόβαθμο στέλεχος  κ.Ελευθερία Λιγίου παρουσίαση ειδών υγείας και ομορφιάς της γνωστής εταιρείας LR τα έσοδα από την οποία παρουσίαση διετέθησαν ευγενώς για τα έργα αγάπης της Ενορίας μας. Ευχαριστουμε θερμά όλους τους συντελεστές της παρουσίασης και ευχόμαστε κάθε προσωπικό και επαγγελματικό καλό.