Αρχική » Ενοριακά Νέα

Οφειλόμενο χρέος προς τον Οσιομάρτυρα Νικόλαο αποτελεί η τέλεση της Αγρυπνίας στις 10 Δεκεμβρίου για την ανάμνηση της ελεύσεως και της Ενθρονίσεως στον Ναό μας του Ιερού Λειψάνου Του δια των χειρών της Γεροντίσσης Ευπραξίας Καθηγουμένης της Ι.Μονής Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Βαγίων (10 Δεκεμβρίου 2000).

Τελέσθηκε η εδώ και 15 χρόνια καθιερωθείσα Ευχαριστήριος Αγρυπνία την Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015 με προεξάρχοντα τον Γέροντα του Ιερού Κελλίου του Αγίου Γεωργίου (Ιωασαφαίων)της Σκήτεως των Καυσοκαλυβίων Αρχιμ.π.Νεοφύτου και συμμετεχόντων του Ιερομονάχου π.Μακαρίου, του π.Πολυκάρπου και των Πατέρων από την Ι.Μητρόπολη Περιστερίου του π.Ιωάννου και του π.Ιερωνύμου. Εκτός από την ευλογία της παρουσίας των Πατέρων είχαμε και την  ευλογία να προσκυνήσουμε τα λείψανα των Αγίων Δημητρίου, Αναστασίας της Ρωμαίας και Οσίας Σοφίας τα οποία εκόμισαν οι Αγιορείτες.

Τους Ύμνους της Αγρυπνίας έψαλαν κατανυκτικά  οι Αδελφοί Αθανασόπουλοι ενώ στο τέλος και πρίν την ανάγνωση της Ευχαριστήριας Ευχής έγινε ο καθαγιασμός μιας νέας εικόνος του Αγίου την οποίαν παρέλαβαν το ζεύγος Χαραλάμπου και Λεμονιάς Σιαφάκα από την Ιτέα Φωκίδος για να έχουν την ευλογία του Αγίου, τον οποίο ιδιαιτέρως ευλαβούνται,  στο σπίτι τους. Αργότερα στο Αρχονταρίκι μας την Λατρευτική Τράπεζα διεδέχθη η τράπεζα των επιγείων αγαθών όπου ο Ιερομόναχος Μακάριος μίλησε στους παρισταμένους με λόγους ωφέλιμους.